Telif Hakkı Politikası

TELİF HAKKI

Yazar, eserinin telif haklarını elinde bulundurur ve bu dergiye ilk yayın hakkını verir. Aynı zamanda eser, üçüncü şahısların eserin yazarına ve ilk defa yayınlandığı bu dergiye atıfta bulunarak eseri paylaşmalarını sağlayan “Creative Commons Attribution Licence” ile lisanlanır.

Yazar, eserin dergide yayınlanmış versiyonunun münhasır olmayan dağıtımı için ayrı, ek sözleşme düzenlemeleri yapabilir (örneğin, kurumsal bir arşivde yayınlayabilir veya bir kitapta yayınlayabilir) ve eseri ilk defa yayınlandığı bu dergiye atıfta bulunarak paylaşabilir.

Yazar, üretken değişimlere yol açabileceğinden ve eserin daha erken ve daha fazla alıntılanmasına fayda sağlayacağından, eserini çevrimiçi olarak (örneğin, kurumsal arşivlerde veya web sitelerinde) gönderme süreci öncesinde ve sırasında yayınlama hakkına sahiptir hatta yayınlaması önerilir. (Bkz: The Effect of Open Access).

Yazarlar ve okuyucular, creative commons lisans şartlarına uydukları sürece yayınları herhangi bir amaçla kullanma iznine sahiptir.

YAZAR HAKLARI

Yazar(lar) çıkar çatışması gerekçesiyle veya etik gerekçelerle çalışmasının gönderilmemesini istediği hakemleri belirleyebilir.

Yazar(lar) henüz yayımlanmamış olan çalışmalarını ön değerlendirme sürecindeyken geri çekebilir.

Sorumlu yazar aşağıdaki şartları kabul eder:

Dergiye gönderilen makalenin yazar(lar)ın özgün çalışması olduğunu,

İlgili yazarların bu çalışmaya bireysel olarak katılmış olduklarını ve bu çalışma için her türlü sorumluluğu aldıklarını,

Tüm yazarların sunulan makalenin son halini gördüklerini ve onayladıklarını,

Makalenin başka bir yerde basılmadığını veya basılmak için sunulmadığını,

Makalede bulunan metnin, şekillerin ve dokümanların diğer şahıslara ait olan Telif Haklarını ihlal etmediğini.
Güncelleme Tarihi: 01.04.2024